środa, 16 grudnia 2015

♥60 || 8 dni do Wigilii!

16 grudnia 2015
(8 dni do Wigilii)

Było ISO, był czas naświetlania to teraz pora na post o przysłonie!


Przysłona znajdująca się w naszym obiektywie ustala ile światła wpadnie na matrycę lub film w trakcie robienia zdjęcia. Wartość przysłony zapisuje się jako f/1.4, f/2.8, f/4, f/8, f/22 i wiele innych. Im mniejsza wartość przysłony (np. f/1.4 lub f/1.8) tym większy jest jej otwór oraz na odwrót, im większa wartość (np. f/16 lub f/22) tym mniejszy otwór. Dokładnie widać to na powyższym zdjęciu!
 Jeżeli opowiadam już o przysłonie to wspomnę również o głębi ostrości, czyli na pokazaniu co na zdjęciu będzie najbardziej widoczne oraz wyostrzone. Kiedy na matrycę wpada dużo światła, czyli przy przysłonie (np. f/1.8) fotografując wybieramy najważniejszy punkt, który będzie ostry, a cała reszta zostanie wtedy rozmyta. W celu uzyskania małej głębi ostrości najczęściej robi się zdjęcia portretowe oraz zdjęcia makro, czyli zdjęcia, które najczęściej ja wykonuję, dlatego też zdecydowałam się na zakup Nikkora 50mm f/1.8G.  Natomiast jeśli chodzi o to jak uzyskać dużą głębię ostrości, czyli jak nazwa wskazuje uzyskać dużo elementów ostrych na zdjęciu to należy wybrać dużą wartość przysłony, np. f/16 lub f/22. Takiej opcji używamy najczęściej do fotografowania krajobrazów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz