15 grudnia 2015
(9 dni do Wigilii!)
Skoro wczoraj był post na temat ustawień ISO to dzisiaj może trochę o czasie naświetlania :)
Czas naświetlania to nic innego jak czas otwarcia naszej migawki. Czasy w aparatach są dzielone na sekundy lub ułamki sekund. Są długie i krótkie czasy naświetlania. Długie to np. 1/50s, a krótkie np. 1/2000s. W takim razie, tak długo jak migawka jest otwarta tyle światła wpada na film lub matrycę. Krótkie czasy charakteryzują się tym, że potrafią zamrozić ruch, natomiast przez tak krótki czas otwarcia migawki wpada bardzo mało światła, więc w takich przypadkach najlepiej podwyższyć wartość ISO oraz zmniejszyć przysłonę. Jednak długie czasy kojarzą się z rozmazaniem zdjęcia, które fajnie można wykorzystać do fotografowania autostrady lub np. spadających gwiazd. Niezbędny jest wtedy statyw, który nie będzie poruszany przez wybrany przez nas czas, np. pół minuty, ponieważ my trzymając w ręku aparat zawsze nim trochę poruszymy nawet jeśli bardzo byśmy się starali.
W ten sposób zrobiliśmy na warsztatach właśnie te zdjęcia (zastosowaliśmy długie czasy naświetlania):
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz