poniedziałek, 14 grudnia 2015

♥58 || 10 dni do Wigilii!

14 grudnia 2015
(10 dni do Wigilii)

Dzisiaj krótko opowiem Wam, jak należy ustawiać czułość ISO oraz co to jest?
 


Zacznijmy od tego, czym to tak naprawdę jest. ISO to czułość na światło filmu lub matrycy w aparacie. Im większa będzie wartość ISO tym większa będzie czułość. Zazwyczaj wartość ISO wynosi od 50/100 do 1600, ale wiadomo każdy aparat ma inny zakres. Moja lustrzanka ma np. od 200 do 1600, ale istnieją również aparaty, które posiadają większe czułości.
Tak więc jak ich używać?
Z niskiej czułości ISO (czyli np. 50,100, ale ja używam 200) korzysta się przy dobrym oświetleniu, szczególnie na zewnątrz (w dzień). Zdjęcia wtedy wychodzą w bardzo dobrej jakości, a kolory są bardzo wyraźne. Więc logicznie myśląc, podczas pochmurnego dnia lub po prostu kiedy mamy mało światła, np. w jakimś budynku, czułość ISO podkręcamy (do 800, a nawet 1600). ISO wyższe ustawia się w celu zrobienia jaśniejszego zdjęcia, ale również w celu zamrożenia ruchu. Natomiast niestety nie wszystko jest tak proste i bez problemowe, ponieważ przy wysokiej czułości ISO pojawiają się szumy, zwane w fotografii "cyfrowym ziarnem”. Jeżeli nie są one bardzo widoczne zaleca się zmienienie fotografii z kolorowej na czarno-białą. Oczywiście są zdjęcia, na których szum nadaje fajnego charakteru, przez co stają się one ciekawe, a nawet czasem bywa tak, że konkursowe prace nie są do końca zrobione w dobrej jakości. Najważniejsze jest aby nasze prace miały w sobie to "coś". Dlatego raczej nie należy się bać używać nawet i wysokich czułości ISO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz